HAMAS Qəzza zolağında İsraillə atəşkəs razılaşmasının icrasını davam etdirməyə və sazişin növbəti mərhələsinə keçməyə hazır olduğunu açıqlayıb.
APA xəbər verir ki, bu barədə HAMAS-ın yaydığı bəyanatda qeyd edilib.
“Atəşkəs razılaşmasının birinci mərhələsinin bağlanması ilə biz razılaşmanın bütün bəndlərinin bütün mərhələlərində və təfərrüatlarında həyata keçirilməsinə dair tam öhdəliyimizi vurğulayırıq. Biz beynəlxalq ictimaiyyətdən tələb edirik ki, heç bir gecikmə və ya yayınma olmadan razılaşmaya tam sadiq qalması və dərhal ikinci mərhələyə daxil olması üçün İsrailə təzyiq göstərsin”, - bəyanatda qeyd edilib.
Qeyd edək ki, HƏMAS və İsrail arasında Qəzza zolağında atəşkəs razılaşmasının icrasında çətinliklər yaranmışdır. Yanvarın 26-da İsrail rəsmiləri HƏMAS-ın razılaşmanı pozduğunu bildirərək, geri qaytarılması planlaşdırılan girovlardan birinin, Arbel Yehudun, azad edilmədiyini və girovların siyahısının təqdim olunmadığını qeyd etmişlər. Nəticədə, Qəzza sakinlərinin anklavın şimalına qayıtmasına icazə verilməyəcəyi açıqlanmışdır.
Bundan əvvəl, yanvarın 17-də Dohada ABŞ və Aİ-nin vasitəçiliyi ilə əldə edilən razılaşmaya əsasən, İsrail Müdafiə Qüvvələri (IDF) Qəzzadan qoşunlarını çıxarmağa başlamalı, HƏMAS isə 7 oktyabr 2023-cü ildə əsir götürülən 33 girovu azad etməli idi. Razılaşmanın ikinci mərhələsində tam atəşkəs elan olunması və HƏMAS-ın qalan girovları İsrail həbsxanalarında saxlanılan təxminən 1,000 fələstinli məhbusun azad edilməsi müqabilində sərbəst buraxması nəzərdə tutulurdu.
Lakin, yanvarın 26-da İsrail tərəfi HƏMAS-ın razılaşmanı pozduğunu iddia etmiş, HƏMAS isə öz növbəsində atəşkəsin pozulmasına görə İsraili ittiham etmişdir.
Hazırda, atəşkəs razılaşmasının icrası ilə bağlı vəziyyət qeyri-müəyyən olaraq qalır və tərəflər arasında qarşılıqlı ittihamlar davam edir.