Biz İranla birlikdə Qərbdəki həmkarlarımızın səbəb olduğu vəziyyətdən çıxış yollarını axtarmağa hazırıq.
APA xəbər verir ki, bunu Tehranda səfərdə olan Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov həmkarı Abbas Araqçi ilə birgə mətbuat konfransında deyib.
“Müzakirələr zamanı birtərəfli iqtisadi sanksiyaların qəbuledilməzliyini bəyan etdik. Buna görə də həmin məhdudiyyətlərin hər iki ölkənin iqtisadiyyatına təsirlərinin azaldılması üçün məqsədyönlü fəaliyyətimizi davam etdirəcəyik.
Rusiyalı nazir Ukrayna böhranına yanaşmasına görə rəsmi Tehrana təşəkkür edib.
Lavrov İranlı həmkarı ilə Suriya böhranı, eləcə də Ər-Riyadda ABŞ ilə danışıqlar məsələsini müzakirə etdiyini də söyləyib: “Suriyada daxili siyasi vəziyyət qeyri-sabit olaraq qalıb. Ayrı-ayrı regionlardakı separatçılıq meylləri və fikir ayrılıqları qəbuledilməzdir. Biz bu ölkədə vəziyyəti normallaşdırmaq istiqamətində səyləri davam etdirəcəyik. Bu yolda həmin ölkənin ərazi bütövlüyünün qorunması məsələsi son dərəcə vacibdir”.